Town Officials

ELECTED OFFICIALS JUNE 2018
Selectboard
 Arthur Pichette

Clerk

2019
 Philip DowlingChair2020
 Maureen DempseyMember2021
Board of Assessors
 Dolores ThornhillMember2019
 Sarah ChalletMember2020
 Walter MorleyChair2021
Planning Board
 Thomas HathawayMember2019
 Mark T. SchwallieChair2019
 Wade ClementMember2020
 Susan Bronstein (appointed to 2019)Member2020
 Donald (Pat) Coffey 2021
Finance Committee
 Stephen HoltMember2019
 JacquelineMember2019
 Steven GagneMember2019
 Peter MontagueMember2020
 Joseph PipczynskiMember2020
 Thomas ClearyChair2020
 Mary ClearyMember2021
 Sacheverell SeneySecretary2021
 Sarah MulvehillMember2021
 Tad WeissMember2021
Elementary School Committee
 Morley Cleary 2019
 Chrissa Young 2020
 Peter Cleary 2020
 Brigid O'Riordan 2021
 Wesley Bowser 2021
Hampshire Regional School Committee
 William Jablonski 2020
 Tarin Weiss 2021
Moderator
 Richard W. Tracy 2019
Tree Warden
   2019
Library Trustees
 Michele Nevins 2019
 Brian Mulvehill 2019
 Carol McMurrich 2020
 Vacant 2020
 Celeste Whiting 2021
 Lynn Cooper 2021
Constables
 Robert E. MillerCenter District2021
 Leroy DouchkoffNorth District2019
 Charles InmanSouth District2020

APPOINTMENTS BY THE  SELECTBOARD as of June 2018
Police Chief
 David White 2019
Police Officers
 Floyd Fisher 2019
 Matthew Malo 2019
 Spencer Hotz 2019
Fire Chief & Forest Warden
 Christopher Norris 2019
Emergency Management Director
 Christopher Norris 2019
Highway Superintendent
 David J. Blakesley 2019
Trench Permitting
 David J. Blakesley 2019
Veterans’ Agent
 Joseph Henning 2019
Animal Control Officer
 Cara Pease 2019
Inspector of Animals
 Cara Pease 2019
Cemetery Superintendent
 Edward Thornton 2019
Cemetery Commission
 Thomas Warren 2018
 Richard I. Tracy 2019
 Charles P. (Karl) Norris 2020
Town Counsel
 Kopelman & Paige, P.C 2019
Administrative Assistant
 Cheryl A. Provost 2019
Town Accountant
 Joseph Boudreau 2019
Treasurer
 Patricia W. Cotton 2021
Tax Collector
 Anne Marie Knox 2019
Town Clerk
 Patricia W. Cotton 2021
Assistant Town Clerk
 Cheryl A. Provost 2019
Board of Registrars
 Mary Montague 2019
 Mary Vachula 2019
 Catherine Shaw 2019
 Patricia W. Cotton 2019
Election Officers
 Deborah Barthelette 2019
 Harriette Cunningham 2019
 Carol Delisle 2019
 Connie Dragon 2019
 Louise Jasionkowski 2019
 Dawn Levay 2019
 Shirley Raymond 2019
 Erika Subocz 2019
 Jean Webster 2019
 Marilyn Witherall 2019
 Charlotte Wood  
Zoning Board of Appeals
 Shirley MorriganSecretary2019
 Leo AloisiChair2019
 Wayne Parks 2020
 John Kelsey 2021
 Richard W. Tracy 2021
Board of Health
 

Thomas Martin

 2019
 David Blakesley 2020
 Vacant 2021
Historical Commission
 Steve Brooks 2018
 Leonard Day 2019
 Robert Dragon 2019
 Richard W. Tracy 2020
 Daniel Krug, Jr. 2020
Surveyors of Wood,Lumber & Bark
   2019
 Richard I. Tracy 2019
 Richard W. Tracy 2019
Field Drivers & Pound Keepers
 Stephen Holt 2019
   2019
   2019
Fence Viewers
   2019
 Glenn Loud 2019
Building Commissioner
 Thomas Quinlan 2019
Building Inspector/Zoning Enforcement Officer
 Thomas Quinlan 2019
Plumbing & Gas Inspector
 Brian Pichette 2019
 Assistant Anthony Karella 2019
Wiring Inspector
 James Mailloux 2019
 Assistant John Lyons 2019
Health Agent
 Foothills Health District 2019
Almoners of Street & Wright Fund
 Jessie Krug 2019
 Philip Dowling 2019
 James Huston 2020
 Janice Tracy 2021
 Eleonor Scott 2021
Conservation Commission
 Peter ClearyChair2019
 Fred Morrison 2020
 Robert LaPalme 2020
 Brad Morse 2021
 Elvira LonctoSecretary2021
 Steve Holt (Associate)  
Council on Aging Coordinator
 Julia Lennen 2019
Council on Aging
 Jean Webster 2019
 Wendy Blow 2019
   2020
   2020
 Loise Jasionowski 2021
   2021
Cultural Council
 Sarah Mulvehill 2018
 Greg Reynolds 2018
 Robbie Heidinger 2018
 Brien Mulvehill 2019
 Alison Smith 2019
 Lara Ramsey 2019
 Roberta Armenti 2020
 Melissa Redwin 2021
   2021
Insurance Committee
 John Moynihan 2019
 Anne Robbins 2019
   2019
Hampshire County Insurance Trust
 Patricia W. Cotton 2019
Agricultural Commission
 Thomas Hathaway 2019
 John Moynihan 2019
 Stephen Holt 2019
 Edward Parsons 2020
 Vacant 2020
 Maureen Dempsey 2021
 Vacant 2021
Capital Planning Committee
 Maureen Dempsey 2019
 Celeste Whiting 2019
 Philip Dowling (Selectboard) 2019
 David Antosz 2019
 Joseph Pipczynski (Finance Committee) 2019
Franklin Regional Transit Authority
   2019